„Naród z królem – król z Narodem równy każdy stan”
3 maja 1791 r. w Polsce została uchwalona pierwsza w Europie, a druga na świecie konstytucja, która określała zasady, na jakich miała się opierać władza państwowa. Głównymi jej autorami byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski i Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3 Maja była wyrazem nadziei Polaków na wzmocnienie Polski osłabionej po I rozbiorze i nadzieją na silną władzę królewską. Była próbą ratowania Rzeczypospolitej.
Z tej okazji 30 kwietnia w naszej szkole uczniowie uczestniczyli w uroczystej akademii poświęconej temu doniosłemu wydarzeniu. W czasie przedstawienia uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytanie: "Jak to było z Konstytucją 3 maja?". Przypomniano historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja i jej znaczenie dla Polski. Podkreślono również wartości, takie jak patriotyzm, wolność i demokracja, które są zapisane w tym ważnym dokumencie.
W pierwszych dniach maja obchodzimy w Polsce również inne ważne święta państwowe. Obok Święta Pracy - 1 maja, dla nas Polaków szczególnie ważne są: Święto Flagi - 2 maja i Rocznica zakończenia II wojny światowej – 8 maja, Dzien Matki – 26 maja.
Jak zawsze pamiętano o odświętnych strojach i z dumą prezentowano symbole narodowe. Dla wszystkich była to ważna lekcja patriotyzmu.
DMK