Wizyta Duetu Smyczkowego w Zbydniowie
13 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Rodziny Horodyńskich w Zbydniowie odbyło się wyjątkowe spotkanie z muzyką na żywo. Tego dnia naszą szkołę odwiedził Duet Smyczkowy, który zabrał uczniów i nauczycieli w niezwykłą, pełną dźwięków podróż po Europie. Pana Krzysztof Orzechowski grał na wiolonczeli i prowadził całe spotkanie, a pan Wojciech Marcinkowski umilał czas grą na skrzypcach i altówce.
Po serdecznym, muzycznym powitaniu artyści wprowadzili publiczność w świat instrumentów smyczkowych. Uczniowie mieli okazję nie tylko usłyszeć ich brzmienie, ale również dowiedzieć się, jak są zbudowane i w jaki sposób wydobywa się z nich dźwięk. Ta część spotkania wzbudziła duże zainteresowanie, szczególnie wśród najmłodszych.
Kolejnym etapem była muzyczna podróż przez różne kraje Europy. Rozpoczęliśmy od dźwięków czeskiej polki, by następnie poznać historię poloneza – jednego z najważniejszych tańców narodowych Polski. Żywiołowy czardasz przeniósł nas na węgierskie równiny, a rytmy „Viva España” pozwoliły poczuć gorącą atmosferę Hiszpanii. Nie zabrakło również marsza Radeckiego, który poprowadził nas dalej na północ Europy, a irlandzkie melodie ludowe wprowadziły nas w klimat Zielonej Wyspy. Podczas występu można było usłyszeć zarówno muzykę poważną, jak i filmową oraz rozrywkową. Artyści w ciekawy i przystępny sposób łączyli edukację z rozrywką, angażując publiczność i zachęcając do aktywnego słuchania.
Na zakończenie przygotowano muzyczne zagadki filmowe. Uczniowie i nauczyciele z entuzjazmem odgadywali melodie znanych filmów i bajek, często już po kilku pierwszych nutach. Ta część spotkania wywołała wiele radości i śmiechu.
Była to prawdziwa uczta muzyczna, która na długo pozostanie w naszej pamięci. Spotkanie pokazało, jak wielką siłę ma muzyka – potrafi uczyć, inspirować i łączyć ludzi.
Na zakończenie artyści pożegnali się z nami muzycznie słowami: „To już jest finał, żegnamy was, wszystko się kończy co się zaczyna”.
To był piękny i inspirujący dzień, który z pewnością zachęci wielu uczniów do dalszego odkrywania świata muzyki.
DMK














